netsa
15 آذر 1401 - 10:19

پکن برای زندگی دوباره آماده می‌شود

با برداشته شدن بیشتر محدودیت‌های کرونایی در سراسر چین، مردم پکن آماده زندگی دوباره می‌شوند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با عقب نشینی دولت چین نسبت به محدودیت‌های سختگیرانه کرونایی و برداشتن بسیاری از این محدودیت‌ها در سراسر این کشور، مردم شهر پکن پایتخت چین، برای زندگی دوباره آماده می شوند.

براساس این گزارش، مقامات پکن در آخرین گا‌های کاهش محدودیت‌های کرونایی در پی اعتراض گسترده مردم این کشور، از امروز نیاز به ارائه تست منفی کرونا برای ورود به سوپر مارکت‌ها و ادارات این شهر را برداشتند.

از این رو، روزنامه چاینا دیلی که متعلق به دولت این کشور است، امروز در تیتری با این عنوان که« پکن خود را برای زندگی دوباره آماده می کند» نوشت: مردم آهسته آهسته به زندگی نرمال باز می گردند.

این در حالی است که از ماه گذشته تاکنون مردم در بسیاری از شهرهای چین در اعتراض به سیاست های سختگیرانه کرونایی و فشار مضاعف بر زندگی شان، به خیابان ها آمده و اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده و خواستار لغو این محدودیت ها شدند.

دولت چین با مشاهده ادامه دار بودن این اعتراضات اعلام کرد که دنبال اعتراض‌های برآمده از خشم عمومی ناشی از اعمال قرنطینه سخت به جهت مهار کرونا، در روزهای آینده برخی قرانین از جمله کاهش محدودیت‌ها و تعطیلی مراکز آزمایش گیری را اعلام کند.   

در پی اعلام این خبر ساکنان شهرهای پکن و شنزن چین، از برداشتن برخی محدودیت‌ها و سختگیری‌های دوران کرونا استقبال کردند.

همچنین دو منبع آگاه به رویترز گفتند قرار است از روز چهارشنبه (فردا) 10 قانون جدید تسهیل کننده مربوط به محدودیت های کرونایی در سراسر این کشور اعلام شود.

براساس این گزارش، لغو بسیاری از محدودیت‌های کرونایی جرقه‌های مثبتی را در بین سرمایه گذاران به منظور بازگشایی دومین اقتصاد بزرگ دنیا که در نهایت منجر به افزایش رشد اقتصادی جهانی می شود، ایجاد کرده است.

با این حال ترافیک عبور و مرور در شهرهای بزرگ همچون پکن و چونگ کینگ همچنان باید به همان میزان دوران شیوع کرونا باشد و طبق محدودیت‌های قبلی اداره می شود.

این در حالی است که برخی مردم به خصوص سالمندانی که هنوز واکسن نزده‌اند، نگران شیوع گسترده بیماری و ابتلا به کرونا هستند و نگرانی‌هایی نیز درباره تضعیف و شکست سیستم سلامتی چین با برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی وجود دارد.   

اعمال سیاست کووید صفر در سراسر چین در حالی است که اقتصاد این کشور با افت شدیدی دست به گریبان شده و همین امر جرقه ناآرامی‌هایی را در کشور روشن کرده بود. اما مقامات چین از سیاست رئیس جمهور شی جین پینگ برای رسیدن به کووید صفر به عنوان نجات‌دهنده زندگی و راهی ضروری برای جلوگیری از گسترش کرونا دفاع می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899180