netsa
15 آذر 1401 - 15:56

انصراف لبنان از شرکت در نمایشگاه هلند به دلیل حضور یک اسرائیلی

وزارت فرهنگ لبنان ضمن تحریم نمایشگاه آثار باستانی در هلند به دلیل حضور یک فرد اسرائیلی ، به مسئولان هلندی اعلام کرد که لبنان هرگونه اشکال عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی را رد می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «محمد وسام المرتضی» وزیر فرهنگ در دولت پیشبرد امور لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که لبنان با موزه باستان‌شناسی هلند در لایدن قراردادی امضا کرده که طبق آن هلند 200 هزار یورو به لبنان پرداخت کرده و در مقابل بیروت حدود 400 قطعه آثار باستانی را به عنوان امانت به موزه هلند ارسال می‌کند تا در نمایشگاه این کشور که از اکتبر 2022 تا مارس 2023 برگزار می‌گردد به نمایش بگذارد.

وی افزود، از آنجایی که طرف هلندی به بخش زیادی از تعهدات خود عمل کرده بود دولت لبنان با ارسال این آثار باستانی به موزه مذکور موافقت کرد و به همین دلیل بیروت نیز باید به تعهدات خود عمل کند. بنابراین بر اساس توافقی که میان دو کشور انجام گرفت این نمایشگاه افتتاح شد. ما بعد از اطمینان از اینکه هیچ کدام از سازماندهی‌کنندگان نمایشگاه مذکور به اراضی اشغالی تردد نداشته یا تابعیت اسرائیلی ندارند، برای برگزاری آن آماده شدیم.

طبق گفته‌های این وزیر لبنانی، دانشگاه لایدن هلند تمایل به برگزاری یک کارگروه آموزشی درمورد روابط با مصر داشت که قرار است در 12 دسامبر برگزار گردد اما بعدا مشخص شد که مسئول برپایی این کارگاه از مدیر یک موزه در فلسطین اشغالی دعوت کرده است. بنابراین وزارت فرهنگ لبنان بلافاصله بعد از مطلع شدن از این قضیه با مدیر موزه لایدن هلند تماس گرفته و اعلام کرده بود که با حضور این فرد در موزه مخالف است.

وسام المرتضی تصریح کرد، مدیر موزه هلند پاسخ داد که این موزه تشکیلاتی کاملا جدا از دانشگاه لایدن دارد و موزه طرف توافق با بیروت نقشی در برپایی کارگروه مذکور نداشته است.

اما وزیر فرهنگ لبنان این توضیحات را نپذیرفته و طی تماسی با سفیر کشورش در هلند تاکید کرد که وزارت فرهنگ لبنان با هر اقدامی در چارچوب عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی که این بار در قالب برگزاری نمایشگاه و کارگروه مطرح شده، مخالف است.

در بیانیه وزیر فرهنگ لبنان به این منظور تاکید شده، از سفیر لبنان در هلند خواستم تا اقدامات لازم را برای روشن کردن این موضع لبنان انجام داده و مخالفت لبنان با برگزاری نمایشگاه و کارگروه مذکور با حضور یک فرد اسرائیلی را  اعلام کرده و یک اعتراض‌نامه با لحنی تند برای مسئولان هلندی بفرستد.

چندی قبل همایش بزرگی با عنوان «مقابله با عادی‌سازی روابط آموزشی با رژیم صهیونیستی» به همت مرکز تحقیقات و مطالعات آموزشی لبنان، و با همکاری انجمن معلمان عرب، در بیروت، پایتخت لبنان برگزار شد.

حاضران در این همایش، راهبردها و شیوه‌ها‌ی مقابله با عادی‌سازی روابط آموزشی با رژیم اشغالگر قدس را مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار دادند و راهکارهایی جهت مقابله با روند به رسمیت شناختن «اسرائیل» ارائه دادند. وسام المرتضی در این همایش ضمن انتقاد از هرگونه اقدام ‌در جهت عادی‌سازی روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با رژیم صهیونیستی، گفت: عادی‌سازی واقعی که منطقه نیازمند آن است، تنها با نابودی «اسرائیل»، آزادسازی سرزمین فلسطین و بازپس‌گیری حقوق پایمال شده محقق می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899597